AEFE
flag Čeština cz
seperator
AEFE

Agentura pro francouzské školství v zahraničí

Světová síť tvořena 73 jazyky a kulturami.

AEFE je francouzská státní agentura, jež byla zřízena v roce 1990 a spadá pod správu Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí.

Jejím hlavním úkolem je šířit francouzský jazyk a kulturu a zajišťovat a umožňovat školní vzdělávání pro francouzské i zahraniční žáky a studenty po celém světě.

Její síť tvoří přibližně 570 školských zařízení ve 138 zemích mimo území Francie, která nabízejí výuku dle požadavků francouzského Ministerstva školství.

Tyto školy mají homologaci francouzského Ministerstva školství a mládeže a vyznávají základní hodnoty lidské společnosti – toleranci, lidskost, rovnost příležitostí, zvídavost, rozvoj kritického myšlení atd. Navíc umožňují návaznost školní docházky od mateřské školy až po maturitu.

Být součástí AEFE, mezinárodní dynamické, atraktivní a otevřené sítě škol, znamená, že vzdělání poskytované těmito školami je mimořádně obohacující.

Francouzské lyceum v Praze se nachází v zóně střední a východní Evropy ZECO (Zone Europe Centrale et Orientale).

Zóna střední a východní Evropy AEFE zahrnuje:

  • 14 zemí (včetně 8 zemí Evropské unie).
  • 34 škol
  • více než 16 000 žáků a studentů
  • 15 národních jazyků
  • silný historický a kulturní vliv

ZECO se vyznačuje velkou rozmanitostí a bohatým jazykovým, kulturním a historickým dědictvím.

Tyto charakteristiky se odrážejí ve školách, školní populaci a zaměstnancích.

ZECO tvoří 34 škol ve 14 zemích (Arménie – Rakousko – Ázerbájdžán – Česká republika – Gruzie – Německo – Maďarsko – Lotyšsko – Litva – Polsko – Rusko – Slovensko – Švýcarsko – Ukrajina) a nabízí výuku, která odpovídá požadavkům francouzského národního vzdělávacího programu

IRF (Institut Régional de Formation – Regionální školicí institut) pro tuto zónu sídlí na Francouzském lyceu Jeana Renoira v Mnichově.